יום המודעות לשחזור שד – BRA DAY

יום המודעות לשחזור שד – BRA DAY

אישה אשר לקתה בסרטן השד חייבת להתמודד לא רק עם המחלה המאיימת על חייה, אלא גם עם פגיעה בשלמות גופה ובנשיותה. בחלק מהמקרים נדרשת כריתת השד כחלק מהטיפול במחלה. כיום רק כרבע מהנשים העוברות כריתת שד עקב סרטן, עוברות שחזור שד. בהרבה מקרים הסיבה לכך היא בחוסר המודעות לנושא, הן של המטופלות והן של הרפואה בקהילה.
בשחזור שד אנו יוצרים שד דומה ככל שניתן לשד הביולוגי, במטרה לגרום לאישה להרגיש נינוחה ומרוצה עם תדמיתה המחודשת. לפיכך, שיחזור שד אינו ניתוח קוסמטי אלא ניתוח שנועד לשקם הפרעה גופנית ונפשית ומאפשר שימור או שיפור משמעותי באיכות החיים. כיום הוכח ששחזור שד בטוח מבחינה אונקולוגית, ואינו מפריע להדמיית שד או גילוי סרטן חוזר. את צורת השד המשוחזר ניתן ליצור על ידי שימוש בשתל מלאכותי או על ידי שימוש ברקמה מהגוף, בדרך כלל מהבטן או מהגב, המועברת לאזור החזה. רקמה זו כוללת עור, שומן ושריר, ולעיתים ניתן לחסוך בשימוש בשריר. בכל שיטת שחזור שד ניתן לשחזר את הפטמה והעטרה. שחזור שד מתאים לרוב הגדול של המטופלות ובהרבה מקרים ניתן לביצוע באותו מעמד של כריתת השד.
יום המודעות לשחזור שד (Breast Reconstruction Awareness Day –BRA DAY) מטרתו לקדם חינוך, מודעות ונגישות לשחזור שד בנשים שעברו כריתת שד. היוזמה החלה ע"י כירורג פלסטי בקנדה שנתקל בהרבה מקרים של נשים שעברו כריתת שד ולא ידעו על האפשרות לעבור שחזור שד. ואכן, במסגרת חודש המודעות לסרטן השד בקנדה בשנת 2011, נערך האירוע הראשון של יום המודעות לשחזור שד. יום המודעות מתאפיין בשיתוף פעולה של כירורגים פלסטים, אחיות, איגודים מקצועיים בתחום, קבוצות תמיכה בסרטן השד וחברות מסחריות. הגופים הללו, בשיתוף המטופלות ומשפחותיהם מתאמים אירועים חברתיים, הרצאות, פאנל שאלות ותשובות, התרמות ויחסי ציבור הקשורים לשחזור השד. כול זאת כדי להגביר את המודעות לנושא ולשפר את הזמינות של שחזור השד בקרב המטופלות.
בשנת 2012 יצויין האירוע ב-19 לאוקטובר ב-20 מדינות שונות ברחבי העולם, עם חשיפה תקשורתית משמעותית ופעילויות חברתיות בערים השונות, במטרה להעלות את הנושא על הסדר היום הציבורי. גם פה בישראל קיימים צוותים רב-תחומיים בנושא סרטן השד עם זמינות לכירורגים פלסטים המתמחים בשחזור שד היכולים לתת מענה לכול מטופלת העומדת לעבור כריתת שד. בשנים האחרונות השתפרו הטכניקות הכירורגיות בשחזור השד, וניתן לקבל תוצאות טובות יותר, אסתטיות, ומאריכות זמן, עם תחושה טבעית יותר וסימטרית לשד השני.
שאיפתינו היא שהעלאת המודעות בקרב הציבור ורופאי הקהילה מחד ושיפור התוצאות הניתוחיות ושיתוף הפעולה הרב-תחומי מאידך יעלו משמעותית את אחוז הנשים שיעברו שחזור שד לאחר כריתת שד.