הגדלת שדיים

הגדלת שדיים הוא ניתוח המתאים לנשים עם חזה קטן או לא מפותח המעוניינות להגדיל את נפח החזה או נשים שלאחר לידות והנקות שאיבדו את נפח החזה. זהו הניתוח הפלסטי הנפוץ ביותר (כ-40% מכלל הניתוחים הפלסטים בארץ) אולם חשוב לזכור כי מדובר בהליך כירורגי מורכב המתבצע בהרדמה מלאה.

הגדלת נפח החזה מתבצעת ע"י החדרת שתלים לשדיים, מעל או מתחת לשריר החזה. השתלים ברובם מכילים סיליקון וצורתם עגולה או אגסית (שתלים אנטומיים). אזור החתך בעור נמצא בקפל התת-שדי, סביב העטרה או באזור בית השחי.

קיימות מספר גישות ניתוחיות אשר מבנה גוף המטופלת, עור השד ומרקמו, צורת השד, העטרה והפטמה, גודלו לפני הניתוח, סימטריה בין שני הצדדים ורצון המועמדת, הם שינתבו את הגישה הטיפולית ניתוחית, ויקבעו את התוצאות הסופיות.

 

פגישת ההיכרות וייעוץ

בפגישת הייעוץ את תשאלי על מצב בריאותך הכללי, וכן תבוצע בדיקה גופנית של אזור החזה. לאחר מכן תבוצע סימולציה של גודל השתלים כדי לבדוק מהו הנפח שהכי מתאים לך.

הצלחת הניתוח תלויה רבות בתיאום הציפיות מהניתוח, הבנת המגבלות של הניתוח, והתאמת השתל הנכון בצורתו וגודלו למטופלת. במקרים שהחזה נפול, נדון בשילוב של הרמת חזה עם הגדלתו. בסיום היעוץ תקבלי המלצה לגבי סוג השתל, גודלו, מיקומו מעל או מתחת לשריר החזה וכן מיקום החתך בעור. לכול מרכיב בניתוח יש יתרונות וחסרונות, שיפורטו.

 

שתלי סיליקון

הרוב המוחלט של השתלים שמשתמשים בארץ הם שתלים שעשויים מסיליקון רפואי. שתלים אלו מורכבים מסיליקון צמיג, שלא מתפזר בגוף כמו בשתלים הישנים. יצור השתלים מבוצע בתו תקן מחמיר, ולחלק מהחברות יש אישור FDA האמריקאי. שתלי הסיליקון יכולים להחזיק עד 20 שנה ויותר מיום הניתוח, ובמקרה שמתגלה דלף בשתל (בלאי של השתל) הטיפול הוא החלפת השתל. שתלי הסיליקון בעלי דופן חלק או מחוספס, עם יתרונות וחסרונות שיפורטו ביעוץ.

 

מהלך הניתוח

ניתוח הגדלת שדיים נמשך כשעה ורבע, ובראשיתו מתבצע חתך בעור השד, על מנת ליצור כיס שבו יונח השתל.

מיקום החתך עשוי להיות בקפל התת שדי (בנקודת החיבור בין החלק התחתון של השד לגוף), מסביב לעטרה או בבית השחי. חתך בקפל התת שדי הוא נפוץ ביותר, ולרוב מוסתר עם הזמן ע"י צניחת השד.

השלב השני הוא יצירת כיס לשתל – מעל השריר או מתחת לשריר, כשהאופציה השנייה כרוכה בהחלמה מעט יותר ממושכת. לאחר מכן מחדירים את השתל לשד, בהתאם לגודל ולצורה שסוכם בפגישת היעוץ.

במהלך הניתוח מושיבים את מיטת הניתוח כדי לבדוק סימטריה בין השדיים ומיקום וגודל נכון של השתלים על פני בית החזה.

לאחר תפירת החתכים, חובשים את האזור עם פלסטרים מיוחדים וחזית ספורט.

 

החלמה לאחר ניתוח

בחלק מהמקרים ניתן לחזור הביתה כבר ביום הניתוח (לאחר כשש שעות) אולם ניתן להתאשפז ללילה אחד. במשך מספר ימים סובלות המנותחות מכאבים ומנפיחות באזור החזה, ובחלק מהמקרים ישנם גם שטפי דם מקומיים – מומלץ להיעזר במשככי כאבים.

לאחר כשבוע ניתן לשוב לשגרה כמעט מלאה, אולם יש להימנע ממאמצים פיזיים ורצוי לוותר על שכיבה על הבטן, וכן להימנע מחשיפה החזה לשמש. לאחר כחודש מתבצעת ביקורת נוספת ואז ניתן לחזור גם לפעילות ספורטיבית, אולם עדיין חשוב להגן על האזור המנותח מפני השמש.