גינקומסטיה

גינקומסטיה (Gynecomastia) היא מצב שיש גדילה של השדיים בגברים. מצב זה יכול להתרחש עקב חוסר איזון הורמונלי, תרופות מסויימות, מחלות כרוניות וגידולים וכן דיאטה או עליה במשקל. גדילת השד היא עקב גדילה של רקמת השד הבלוטית, גדילה של רקמת השומן או שילוב של שניהם.
גינקומסטיה יכולה לגרום למבוכה רבה אצל גברים שהחזה שלהם נראה נשי, ובמקרים מסוימים אף כאבים בחזה והפרשה פטמתית. בנערים, לרוב לא מנתחים עד גיל 18, אך במקרים מיוחדים ניתן לבצע את התיקון לפני גיל זה.


פגישת היכרות וייעוץ

בפגישת הייעוץ אתה תשאל על מצב בריאותך הכללי, פרופיל הורמונלי ויעוץ אנדוקרינולוג. לאחר מכן תבוצע בדיקה גופנית של אזור החזה ודירוג חומרת הגינקומסטיה לפי גודל השדיים ועודפי העור. כמו כן יבדק מרקם השד והיחס בין המרכיב הבלוטי למרכיב השומני בחזה. לרוב משלימים את הבדיקה בביצוע אולטרהסאונד שד השדיים.

בסיום היעוץ תקבל הסבר על חומרת הגינקומסטיה, השלמת הבירור לפי הצורך ואפשרויות התיקון הרלוונטיות.


מהלך הניתוח

בגינקומסטיה ניתן לטפל, ובאפקטיביות רבה, באמצעות הליך כירורגי שמשתנה בהתאם לחומרת המצב. הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית ומתחיל בשאיבת שומן של החזה. במקרים שקיימת שארית של רקמה בלוטית, מבצעים חתך בגבול של העטרה והעור ומסירים את עודף הרקמה. במקרים שיש עודף עור משמעותי, ניתן לשלב גם הסרת עודפי עור לאחר הסרת הבלוטה. הניתוח אורך בין שעה לשעתיים וחצי, בהתאם לחומרת המצב.

במקרים חמורים במיוחד עשוי ניתוח גינקומסטיה להתבצע בשני שלבים, כשבראשון מסירים רק רקמת השומן והרקמה הבלוטית – ואילו עודפי העור מוצאים רק בשלב השני, כעבור כשנה, וזאת לאחר שאספקת הדם לאזור משתקמת.


החלמה לאחר ניתוח

ההחלמה היא יחסית מהירה, ללא הגבלה משמעותית בפעילות רגילה – ותוך מספר ימים ניתן לחזור לשגרה מלאה (אם כי מומלץ לוותר על פעילות פיזית מאומצת פלג גוף עליון למשך כחודש). המלצה נוספת היא ללבוש גופיית לחץ במשך כחודש.