מתיחת צוואר

ניתוח למתיחת צוואר : למי זה מתאים ומתי מומלץ לבצע ?

ניתוח למתיחת צוואר נועד להפחית ולטשטש קמטים, קפלי שומן, התרופפות של העור וסימני נוספים המעידים על הזדקנות העור, באמצעות מתיחה של העור באזור הצוואר ותחת הסנטר, לעתים בתוספת שאיבת שומן ופרוצדורות נוספות.

באופן טבעי, עם השנים, מתרחשת ירידה באלסטיות של העור, שבאה לידי ביטוי במראה נפול, קמטים וקימטוטים. האיברים הראשונים בהם נראים שינויי הזמן והגיל הם הפנים והצוואר. עור הצוואר הינו בין הראשונים להינזק בהיותו דק ועדין במיוחד. זאת משום שיש בעור הצוואר מעט בלוטות חלב ושומן תת עורי, באופן יחסי לעור באזורי גוף אחרים. כמו כן, תהליך ההתבגרות של עור הצוואר, כמו גם של עור הפנים, מואץ בגלל חשיפה לקרינת השמש, בגלל עישון, חשיפה לכימיקלים שונים באוויר ובמים, והשפעתו של כוח המשיכה של כדור הארץ.

מלבד ההשפעות החיצוניות, קיימות גם השפעות פנימיות על המראה החיצוני והן כוללות נטייה גנטית להתמעטות של קולגן ואלסטין – חלבונים שמהווים את המרכיבים העיקריים של שכבת הדרמיס בעור, ושל התרופפות של רקמות חיבור שמחברות את העור אל השרירים שתחתיו וכדומה.


כיצד מתבצע הניתוח למתיחת צוואר ?

במרבית המקרים, ניתוח למתיחת צוואר מתבצע בשילוב עם מתיחת פנים, אולם ניתן לבצע את המתיחה באזור הצוואר בלבד. לצורך מתיחת הצוואר, מבצעים חתך מעל האוזן, בקו השיער, הנמשך סביב האפרכסת ויורד לכיוון העורף. דרך חתך זה מפרידים את עור הצואר ושכבת השרירים ומבצעים מתיחה של השרירים. לעיתים מוסיפים חתך נוסף בבסיס הסנטר. לאחר מכן מסירים עודפי שומן ועור. על מנת להיפטר מעודפי שומן משמעותיים, כשיש צורך בכך, ניתן לבצע שאיבת שומן מקומית באזור הסנטר במהלך הניתוח.

הניתוח אורך כשעה וחצי עד שעתיים.


כמה זמן נמשכת ההחלמה מן הניתוח ?

הניתוח למתיחת צוואר מתבצע בחדר הניתוח תחת הרדמה כללית. לעתים במהלך הניתוח יוחלט על החדרת נקז או נקזים. בסיום הניתוח תופרים את החתך וחובשים את הצלקת הניתוחית בחבישה אלסטית. לעתים יש צורך להשאיר נקזים למשך מספר ימים לאחר הניתוח.
לאחר הניתוח עוברים לחדר התאוששות, למשך כשעתיים, ובהמשך לאשפוז למשך כ-24 שעות, לצורך השגחה.
אם הוחדרו נקזים, הם יוסרו לפני השחרור הביתה.
לאחר כשבוע יש להגיע למרפאה לביקורת ולהוצאת תפרים, במידת הצורך, אם כי במרבית המקרים משתמשים בתפרים נמסים שלא צריך להוציאם.
בדרך כלל ניתן לחזור לעבודה ולפעילות שגרתית לאחר הביקורת.


לאילו תוצאות ניתן לקוות ?

לאחר הניתוח למתיחת צוואר ניתן לצפות למראה צעיר, עור מתוח וחלק והפחתה משמעותית של קפלי שומן שהצטברו באזור הצוואר ובקו הלסת. אולם חשוב להדגיש, כי במרבית המקרים ניתן יהיה להבחין בתוצאות הסופיות של הניתוח רק לאחר כ-3 חודשים.


מה עוד חשוב לדעת על הניתוח ועל ההחלמה ממנו ?

  • מעשנים חייבים להפסיק לעשן באופן מוחלט כ-8 שבועות לפני הניתוח.
  • הנוטלים תרופות נוגדות קרישה כגון קומדין, אספירין ופלביקס יצטרכו להפסיק זמנית את השימוש בתרופות, בהתייעצות עם הרופא המטפל, כמובן. כמו כן, יש צורך להפסיק נטילה של תוספי מזון מסוימים, שיכולים להשפיע על קרישיות הדם.
  • מומלץ להימנע ממתיחה או כיפוף של הצוואר בימים שלאחר הניתוח בפרט, ומפעילות גופנית מאומצת בכלל.
  • חשוב מאוד: להקפיד על ניקוי וטיפול בהתאם להנחיות המנתח ולהימנע מחשיפה ישירה לשמש.
  • אפשר להתגלח ולחפוף את הראש רק כ-3-7 ימים לאחר הניתוח, בהתאם להנחיות המנתח.
  • לאחר הניתוח יכולים להתהוות שטפי עור ונפיחות, אשר יספגו, במרבית המקרים, תוך כשבועיים.
  • למניעת כאבים ניתן להשתמש במשככי כאבים ללא מרשם.
  • במקרה של הפרשה מוגלתית מהחתך הניתוחי יש לפנות במהירות לבדיקה רפואית.


כמה שנים /חודשים ישמרו תוצאות הניתוח ?

תוצאות הניתוח לא נשמרים לעד. עם השנים יש רפיון בעור ונפילה מחודשת, בהתאם לאיכות העור וההרגלים של המטופלת. עישון, שינויי משקל משמעותיים ונזקים סביבתיים משפיעים על זמן שמירת התוצאה הקוסמטית.


אילו ניתוחים ניתן לבצע ביחד עם הניתוח למתיחת צוואר ?

ניתן לבצע מתיחת פנים, עפעפיים והרמת גבות.


מילה אישית מד"ר ברנע :

"לכל אחד ואחת ישנם מאפיינים שונים הנוגעים לסוג העור, מבנה הפנים, נטייה גנטית, ולכל אחת ואחד יש ציפיות והעדפות שונות. על כן חשוב לי שניפגש! ממליץ מאד שתגיעו לפגישה ייעוץ ותיאום ציפיות, בה נוכל יחד למצוא את הטיפול המתאים ביותר עבורכם שישיג את התוצאות הטובות ביותר לשביעות רצונכם. בפגישה נוכל לתכנן את הניתוח לפרטי פרטים ולצפות בהדמיה שתדגים לכם כיצד התוצאות עשויות להיראות. אז, מחכה לטלפון ממכם!"