להיות או לא להיות חכם בשמש

להיות או לא להיות חכם בשמש

האביב בפתח, ומזג האויר הולך ונהפך לקייצי ושימשי יותר. זה האות למעבר לביגוד קצר ובגדי ים ולהסתערות המונית לעבר חופי הים והבריכות, לשיזוף כלל גופי אינטנסיבי.
עור שזוף בגווני חום/מוקה כהה נתפס בעיני רבים כמראה איני ובריא, ומסמל צעירות ושיקיות.
הכמיהה למראה שזוף הולכת אחורה כמעט 100 שנה, לתקופת המהפכה התעשייתית, אז היה מעבר מעבודה בשדות לעבודה ממושכת במפעלים. בתנאים אלו, רק בעלי האמצעים יכלו להרשות לעצמם לצאת לחופשה בשפת הים או בחיק הטבע ולהשתזף, בעוד אחרים לא נחשפו לאור שמש. בשנת 1923 הופיעה מעצבת האופנה קוקו שאנל בקאן שזופה לאחר הפלגה ביאכטה של הדוכס מוולינגטון. הופעה פומבית של דמות משפיעה זו, כשהיא שזופה, נתנה את האות לשינוי התפיסה האסתטית של גוון העור בציבור ונחשבה לתחילת עידן השיזוף.
השיזוף הוא תהליך פיזיולוגי שבו העור מייצר צבע חום (פיגמנט המלנין) המונע מקרינת השמש לחדור אליו ומגן על העור מפני עודף קרינה. עור כהה עמיד יותר בפני נזקי השמש, לעומת עור בהיר הסופג יותר מקרינתה. בפעם הבאה שבה ייחשף העור לקרינה, ייפגע העור פחות.
למרות שקרני השמש הם מקור החיים, האור, והחום שלנו, יש להם גם צד אפל. קרינה אולטרה סגולה פוגעת בעור ויכולה לגרום לנזקים מיידים וארוכי טווח. עוצמת הקרינה תלויה במספר גורמים כגון עובי שכבת האוזון, שעת היום, עונת השנה, עננות, החזר אור וכו'.
נזקי הקרינה יכולים לגרום לכוויות בעור, נגעי עור סרטניים, קטראקט בעיניים, והזדקנות העור. קיימות גם תרופות וחומרים שונים הגורמים לרגישות יתר של העור לקרינת השמש, ולפגיעה חמורה יותר בעור. דוגמאות לכך הם שימוש בשמן שיזוף או טיפול פילינג בפנים. הזדקנות העור הוא תהליך טבעי המתחיל כבר בשנות העשרים שלנו, אך חשיפה לשמש גורמת להאצה והחמרה של תהליך זה. העור מקבל מרקם גס, עם הופעת כתמי פיגמנטציה ונמשים במקומות חשופים וכן קמטים בעור ונימים מורחבים. כמו-כן מופיעים נגעים וגידולים עוריים שפירים וסרטניים.
סקר שנערך בנושא ההגנה מהשמש העלה פרדוקס ברור בין בריאות ויופי: מהתוצאות עולה כי 91% מהנשים אכן מודעות לסכנות שבשמש ולמרות זאת כ-94% מהן רוצות להיות שזופות. עבור 78% מהנשים האירופאיות, שיזוף הוא מראה בריא וכמו כן שיזוף משרה מצב רוח טוב יותר.
עוד עולה מהנתונים כי הזדקנות העור מדאיגה נשים יותר מאשר סרטן ולמרות זאת שיזוף נחשב לסמל לנעורים. כאילו שהמשוואה הנכונה היא שיזוף = מראה צעיר ובריא. מהסקר עולה נתון מפתיע נוסף – על אף שנזקי שיזוף ידועים וברורים לרוב הנשים, עבור רובן שיזוף הוא החשוב ו-59% מהן מתנהגות עדיין בצורה מסוכנת בשמש.
אז איך נמנעים מחשיפה מוגזמת לשמש ומונעים את נזקי הקרינה הקשים? שימוש בקרם הגנה (20 ומעלה), כיסוי ראש וגפיים, ושימוש במשקפי שמש מסנני קרינה אולטרה סגולה. קרם הגנה צריך למרוח גם על השפתיים וכן למרוח מחדש לפחות פעם בשעתיים.
חשוב לזכור שמשטחים מחזירי אור כגון מים, חול ושלג מגבירים את עוצמת הקרינה ודורשים מניעה יתרה. מכוני שיזוף עם מכונות קרינה אולטרה סגולה פוגעים בעור באותה מידה כמו חשיפה לשמש. שיטות שונות של מריחה או התזת צבע לעור לא מערבות חשיפה לקרינה.
מניעת נזקי קרינה ושיזוף מוגזם בסופו של יום משאיר אותנו צעירים ובריאים, עם עור בריא ולא פגוע לאורך זמן. תהיו חכמים בשמש.