הקטנת חזה – מאמר מאת פרופסור יואב ברנע

הקטנת חזה – מאמר מאת פרופסור יואב ברנע

גם בעולם שעל פניו מעדיף חזה גדול, ישנו ביקוש לא מבוטל לניתוח הפוך, הקטנת חזה. בניגוד לרוב הניתוחים הפלסטיים, במקרה של הקטנת החזה הסיבה עשויה להיות לא רק אסתטית אלא גם רפואית, שכן נשים בעלות חזה גדול וכבד עלולות לסבול מעומס רב על הגב וכאבים כתוצאה מכך, גירוי כרוני באזור הקפל התת שדי, כאבי כתפיים כתוצאה מהלחץ של החזייה, בעיות יציבה ועוד.
ביחס לניתוחים פלסטיים אחרים, ניתוח זה מייצר שינוי מהיר יחסית. מומלץ לעבור הקטנת חזה אך ורק אצל רופא בעל ניסיון עשיר בניתוחים מעין אלה, שכן כמו כל הליך כירורגי באזור רגיש זה, ביצוע פחות ממושלם של הניתוח עלול להוביל לנזקים של ממש.
מהלך הניתוח
ניתוח הקטנת חזה מתבצע תחת הרדמה מלאה ונמשך בממוצע כשלוש שעות.
מהלך הניתוח עצמו תלוי במידת ההקטנה הנדרשת, אך ככלל כורת הכירורג הפלסטי עודפי עור, רקמות מיותרות בשד וכן שומן באזור, מהדק את השדיים (בהתאם לצורה הרצויה) ולבסוף ממקם את הפטמה והעטרה שסביבה במיקום האופטימלי מבחינת הגודל החדש של השדיים.
ניתוחים גדולים מתבצעים בשיטה הנקראת עוגן, והכרוכה ב- 3 צלקות, ואילו הקטנות חזה קטנות יותר מחייבות רק 2 צלקות (אין צלקת בקפל התת שדי).
החלמה לאחר הקטנת חזה
ביום הראשון חשה בדרך כלל המנותחת כאבים, וסביב התפרים ייתכנו נפיחויות מקומיות וכן יובש. על אלה ניתן להתגבר בקלות באמצעות קרמים מתאימים ומשככי כאבים.
סיבוך נדיר אך אפשרי הוא נמק בפטמה ובעטרה ובמקרה שכזה יש צורך בשחזור שלהן. בחירה בכירורג פלסטי מיומן ומנוסה במיוחד מפחיתה במידה משמעותית את הסיכון לנמק, ובאופן כללי כדאי להפקיד את החזה בידיים האמונות על ביצוע ניתוח זה.
בנוסף, יש ללבוש חזיית ספורט, להיזהר לא להפעיל לחץ על השדיים, להימנע מפעילות פיזית מאומצת (ובפרט הרמת משאות לגובה) או לחשוף את החזה לשמש – כל אלה במשך כחודש.