הזרקת חומרי מילוי ובוטוקס – מאמר

הזרקת חומרי מילוי ובוטוקס – מאמר

אם בעבר נהוג היה להכריז כי "הרווחנו כל קמט ביושר", הרי שכיום יותר ויותר נשים וגברים מעדיפים לטשטש ולהעלים קמטים על מנת לזכות במראה רענן יותר וצעיר יותר. לא רק הביקוש גבר, אלא גם ההיצע, וכיום ישנו מבחר רחב של חומרי מילוי ובוטוקס שהזרקתם אל הקמטים בפנים, בין אם אלה העדינים ובין אם אלה העמוקים, מחוללת פלאים.
חומרי מילוי
מהם חומרי המילוי?
חומרי מילוי הם חומרים טבעיים או סינטטיים המוזרקים לאזורי קמטים ושקעים בפנים וממלאים את החסר. בעזרתם ניתן להשטיח קמטים או להוסיף נפח לאזור המטופל. הזרקה באזורים העמוקים מעצב את קונטור הפנים ומדגיש את אזורים הבולטים.
חומרי המילוי יכולים להיות קבועים, המחזיקים מעמד זמן רב או זמניים, שיש צורך לחדשם כול פרק זמן.
חומרי מילוי קבועים
חומר מילוי טבעי קבוע הוא שומן הגוף, הנלקח מאזור אחר בגוף, עובר עיבוד ומוזרק לפנים. השומן שנקלט באזור המוזרק הוא קבוע לתקופה מאוד ארוכה. חלק מהשומן נספג, דבר המצריך בהרבה מקרים הזרקה חוזרת לאזור המטופל.
ישנם גם חומרי מילוי קבועים סינטטיים כגון סיליקון, היכולים לגרום לתגובה דלקתית באזור המוזרק שנים לאחר ההזרקה ולזליגה של החומר לאזורים סמוכים.
חומרי מילוי זמניים
הזרקת חומרי מילוי זמניים היא טיפול יעיל מאוד, שהתוצאות שלו מחזיקות מעמד למשך חצי שנה עד שנה וחצי. רוב חומרי המילוי מבוססים על חומצה היאלרונית (חומר טבעי) אם כי תיתכן גם הזרקת חומרי מילוי על בסיס קולגן או חומרים אחרים. רוב חומרי המילוי מוזרקים בשילוב חומר הרדמה מקומי, המקל על הכאב בזמן הזרקת החומר. חומרי המילוי מגיעים בסמיכות שונה, שהחומרים היותר סמיכים מתאימים להזרקה עמוקה יותר למילוי נפח.
חומרי המילוי יעילים באזורי צידי הפה, צידי האף, ושפתיים. כמו-כן ניתן להשתמש באזור עצמות הלחיים, קו הלסת התחתונה, עפעף תחתון ומצח.
תופעות הלוואי קלות יחסית וכוללות נפיחות מקומית, אדמומיות קלה, גבשושיות ובמקרים מסוימים גם שטפי דם בהיקף מצומצם מאוד (קירור האזור מצמצם אותם עוד יותר).

בוטוקס
מהו הבוטוקס?
בוטוקס, או בשמו המדעי בוטולינום טוקסין, הוא הרעלן המופק מחיידק וחוסם את שחרורו של מוליך עצבי חשוב הנקרא אצטיל כולין בצומת שבין העצב לשריר. כמות זעירה ומדודה היטב של הבוטוקס גורמת להחלשת פעילות יתר של שרירים, והשטחה של הקמט בעור מעל השריר.
עבור אילו קמטים הזרקת בוטוקס יעילה?
מאחר שהבוטוקס משפיע אך ורק על פעילות שרירים, הזרקתו מסייעת בטשטוש קמטים שנוצרו כתוצאה מפעילות שרירית ולא כאלה שהם תוצר של אובדן הגמישות של העור.
האזורים היעילים לטיפול הם אזור המצח, אזור הגלבלה (החלק שבין הגבות) וצידי העיניים. כמו-כן ניתן להשתמש בבוטוקס באף, שפתיים, סנטר, וצואר.
הטיפול עצמו קצר (כמה דקות ותו לא), אינו כרוך בכאב (התחושה היא של עקצוץ קליל) והחזרה לשגרה הינה מיידית. ניתן למרוח מאלחש מקומי לפני הטיפול.
תוצאות הזרקת הבוטוקס מחזיקות מעמד מספר חודשים ולאחר מכן יש לחזור אל הרופא על מנת לשמר את המראה החדש. לאחר מספר חזרות כאלה פרק הזמן שבו השפעת החומר רב העוצמה באה לידי ביטוי מתארך. גם למועד תחילת הטיפולים השפעה על האפקטיביות שלהם, וככל שמתחילים מוקדם יותר, כך האפקט גדול יותר.
תופעות לוואי אפשריות
החזרה לשגרה לאחר טיפול בוטוקס היא כאמור מיידית, אולם בכל זאת במקרים מסוימים תיתכנה תופעות לוואי כגון נפיחות קלה, שטף דם מקומי או כאב ראש. תתכן אסימטריה בתנועת השרירים, הניתנת לתיקון ע"י החלשת הצד החזק.
תופעות לוואי אלה חולפות מעצמן, והסיכוי כי יתרחשו אינו גבוה – ובפרט אם עוברים את הטיפול אצל רופא עם ניסיון.